View navigation

Lady Lumley's School uses cookies to ensure that we give you the best experience on our website. For optimal performance please accept cookies. For more information please visit our cookies policy.

Accept and close

About Our School

Our Staff

Name

Role/Department

Lisa Aconley

ATS

Ismail Ahmed

ATS / DT Technician / Site Supervisor

Fiona Allan

Sixth Form

Tony Allen

Subject Leader - Physics and Second in Science

Danielle Allen

Pastoral Support Officer and Transition Coordinator (Years 6 and 7)

Helen Allenby

Teacher - Science

Barrie Allison

Assistant Senior Site Supervisor

James Ambrose

Assistant Headteacher i/c Sixth Form & i/c KS$ Academic Mentoring

Katy Ashworth

ATS
Kate Barnard Teacher - English
Jane Bartlett ROOSE - Supply Teacher
Shaun Bayes Teacher - Geography
Paul Bircumshaw Relief Mini bus driver
Martin Blythe Transport Manager 
Matt Bradbury Teacher - Science
Shirley Brearly MSA/ Cleaner
Dawn Briston Pastoral Support Officer (Years 10 and 11)
Joanne Brown Cleaner
Charlotte Brown Teacher - History
Fay Brunton Attendance/Admin
Richard Buckley Teacher - PE
Kim Buffoni Subject Leader - Food technology
Christopher Burns Mini Bus driver
Heather Carpenter Technician - Science
Stuart Cleary Deputy Headteacher
Debbie Cook Receptionist
Karen Cornforth Attendance and Behaviour Officer
Brian Davis Assistant Headteacher - Supporting staff
Eloise Davison Teacher, Computing
Christopher Dawson Teacher – Psychology / i/c GDPR
Lee Douglas Teacher, PE
Cath Ellerby Midday Supervisor
Tanya Elsworth Assistant Headteacher - Student Support / SENCo & Designated Safeguarding Lead
David Fairclough Teacher, History / Pupil Premium / Disadvantaged Students Champion
Christine Farrell Teacher, English i/c KS5
David Fazakerly Part-time Site Supervisor
Linda Fernie ROOSE - Admin Assistant
Clair Foden Headteacher
Katie Foster Teacher - Science/Biology
Anita Frith Student Support Coordinator
Jenny Fuller Teacher, Geography / Staff Mentor
Keith Gaunt Cleaner
Sarah Gaunt Cleaner & MDS
Kate Gibbs Teacher, COPE
Holly Gibson Teacher - Art
Jared Gill Teacher - Science / Physics
Steffi Glaves Teacher - Design & Technology
Sarah Goodwill Subject Leader - Drama
Beverly Hainsworth Food Technology Technician
Susan Harrison Cleaner
Izzy Harvey ATS
Michelle Harvey Teacher - English i/c KS3
Martin Heeley Teacher - MFL and PSHCCE / Careers Coordinator
Robert Herdman Drama support
Julie Heyes Subject Leader - Social Sciences
Martin Higham Teacher - Design & Technology
Mark Hill Volunteer
Dawn Hissey Cleaner
Kathryn Holbrook Headteacher's PA
Claire Hughes Teacher - History
Salma Hussein Work Experience coordinator
Sarah Jackson Student Counsellor / Deputy DSL
Charlotte Jemison Recprtion / Office Admin
Sarah Jennings Teacher, English
Rachel Johnston Teacher, MFL
Sarah Jowett ROOSE - Head of Centre
Susan Lakin ROOSE -Teacher
Kevin Le Grande ATS
Hazel Le Grande Teacher - Mathematics
Imogen Lloyd Second in Mathematics
Jeni Loosley Pastoral Support Officer (Years 8 and 9)
Anna Lowe Careers Advisor
Alex Machen Teacher - Mathematics
Tom Maczka Teacher, Science / Biology
Ryan Makinson Network Manager
David Mann Teacher, MFL / Geography i/c Outdoor Education
Andrea Mark Subject Leader - MFL i/c KS3/4/5 German
Susan Mawson Assistant Exams Officer, Clerk to Governors, Library and Reprographics
Peter McGrath Subject Leader, Art
Kirstin McKie Teacher, English
Tiarnan O'Cleirigh Subject Leader - English
Andrew Orland Minibus Driver
Chris Paul Subject Leader - R.E
Grace Pemberton Teacher - MFL
Janet Phillips Finance Manager
Abbie Pye Subject Leader - Geography
Oliver Reynolds Teacher - Mathematics
Marion Richardson Midday Supervisor / Cleaner
Melissa Richardson Cleaner
Sue Robinson Teacher - PE and School Games Organiser
Katharine Robson Deputy Head of Centre - ROOSE
Sallie Russell Senior Site Supervisor
Terry Rutherford Site Supervisor
Susan Sales ROOSE - Teacher
Rachel Scutt Teacher - English
Chris Sharples Subject Leader, Computing
Carole Shaw Supply Teacher - Food Technology
Demi Simpson ATS
Sue Smith ROOSE - Teacher
Debbie Smith ATS
Yasmin Spencer Teacher, Mathematics / Staff Mentor
Sam Squibb Assistant Headteacher - Supporting Staff
Wendy Stead Reprographics / Library Assistant
Ellen Steele Subject Leader, Mathematics & Computing
Nicki Stephenson Teacher, Business Studies, Travel & Tourism
Fiona Strachan Support, Drama
Donna Stockill Teacher, Music
John Taylor ATS and Teacher, Science
Sam Taylor Teacher, Science / Biology i/c Science Enrichment
Sarah Temple Teacher, Geography
Deborah Thompson ATS
Sarah Thompson Subject Leader, History i/c KS3 Academic Mentoring
Jean Tremain ROOSE, Teacher
Janine Turner Data Manager
Sarah Turner Head of Girls PE
Dan Turnes Teacher - Computing
Vicky Twamley Teacher - PE
Steve Varey Subject Leader, Business Studies, i/c 6th Form
Christian Walton Head of Boys PE
Emma Watson Teacher, RE
Kathryn Weatherburn Subject Leader - Design and Technology
Emma Welburn-Kelly Subject Leader - Music
Rob Wilcock Subject Leader - Media
Jonathon Wilks Teacher - English
Carolyn Willett Teacher, FT
Candice Wilson Subject Leader - Science
Rachel Wilson Subject Leader - MFL, i/c KS3, 4 & 5 French, KS4/5 Spanish

Coast and Vale Learning Trust

About Coast and Vale Learning Trust

The Coast and Vale Learning Trust in Scarborough aims to improve education in the locality through establishing coherent and collaborative practice across schools and other educational institutions in the area.

Abstract vector created by freepik - www.freepik.com